Grade 8 · Life skills
Grade 8 Life skills practice
20 questions on money & planning. The answer key is a separate download.
What is on the worksheet
In a fictional budget, income is 700, transport costs 340 and supplies cost 150 currency units. Find the balance.
A recipe uses 300 g of rice for 5 portions. How many grams are needed for 13 identical portions?
Why should you ask whether fees are included in an advertised price?
In a fictional budget, income is 410, transport costs 310 and supplies cost 120 currency units. Find the balance.
In a fictional budget, income is 330, transport costs 420 and supplies cost 250 currency units. Find the balance.
You save 8 currency units each week for 4 weeks. Starting from zero, how much do you save?
In a fictional budget, income is 650, transport costs 410 and supplies cost 180 currency units. Find the balance.
You save 76 currency units each week for 30 weeks. Starting from zero, how much do you save?
A recipe uses 800 g of rice for 10 portions. How many grams are needed for 7 identical portions?
3 notebooks cost 78 currency units. What is the price of one notebook?
An item costs 160 currency units before a 30% discount. Find the sale price before any tax.
In a fictional budget, income is 770, transport costs 340 and supplies cost 30 currency units. Find the balance.
In a fictional budget, income is 670, transport costs 230 and supplies cost 110 currency units. Find the balance.
18 notebooks cost 342 currency units. What is the price of one notebook?
In a fictional budget, income is 330, transport costs 420 and supplies cost 40 currency units. Find the balance.
A recipe uses 345 g of rice for 3 portions. How many grams are needed for 18 identical portions?
A recipe uses 350 g of rice for 5 portions. How many grams are needed for 8 identical portions?
An item costs 1740 currency units before a 5% discount. Find the sale price before any tax.
15 notebooks cost 180 currency units. What is the price of one notebook?
An item costs 1860 currency units before a 25% discount. Find the sale price before any tax.
More worksheets like this
Grade 1 Life skills practice
12 questions
Grade 2 Life skills practice
12 questions
Grade 3 Life skills practice
20 questions
Grade 4 Life skills practice
20 questions
Grade 5 Life skills practice
20 questions
Grade 6 Life skills practice
20 questions