Grade 2 · Life skills
Grade 2 Life skills practice
12 questions on money & planning. The answer key is a separate download.
What is on the worksheet
A classroom shop item costs 17 cents and another costs 28 cents. What is the total cost in cents?
A classroom item costs 74 cents. You pay 100 cents. How many cents change?
A classroom shop item costs 60 cents and another costs 14 cents. What is the total cost in cents?
A classroom shop item costs 44 cents and another costs 38 cents. What is the total cost in cents?
A classroom item costs 65 cents. You pay 100 cents. How many cents change?
A classroom shop item costs 10 cents and another costs 28 cents. What is the total cost in cents?
A classroom shop item costs 72 cents and another costs 6 cents. What is the total cost in cents?
A classroom item costs 23 cents. You pay 100 cents. How many cents change?
A classroom shop item costs 38 cents and another costs 26 cents. What is the total cost in cents?
A classroom shop item costs 45 cents and another costs 12 cents. What is the total cost in cents?
A classroom model uses 3 ten-cent coins and 1 one-cent coins. How many cents total?
A classroom shop item costs 69 cents and another costs 21 cents. What is the total cost in cents?
More worksheets like this
Grade 1 Life skills practice
12 questions
Grade 2 Mathematics practice
12 questions
Grade 2 Arithmetic worksheet
12 questions
Grade 2 Number skills worksheet
12 questions
Grade 2 Measurement & time worksheet
12 questions
Grade 2 Statistics & probability worksheet
12 questions