Grade 1 · Life skills
Grade 1 Life skills practice
12 questions on money & planning. The answer key is a separate download.
What is on the worksheet
A classroom shop item costs 9 cents and another costs 84 cents. What is the total cost in cents?
A classroom shop item costs 69 cents and another costs 10 cents. What is the total cost in cents?
A classroom shop item costs 46 cents and another costs 10 cents. What is the total cost in cents?
A classroom shop item costs 48 cents and another costs 27 cents. What is the total cost in cents?
A classroom shop item costs 19 cents and another costs 39 cents. What is the total cost in cents?
A classroom shop item costs 30 cents and another costs 53 cents. What is the total cost in cents?
A classroom shop item costs 19 cents and another costs 37 cents. What is the total cost in cents?
A classroom shop item costs 9 cents and another costs 67 cents. What is the total cost in cents?
A classroom shop item costs 74 cents and another costs 17 cents. What is the total cost in cents?
A classroom shop item costs 39 cents and another costs 35 cents. What is the total cost in cents?
A classroom shop item costs 71 cents and another costs 10 cents. What is the total cost in cents?
A classroom shop item costs 41 cents and another costs 29 cents. What is the total cost in cents?
More worksheets like this
Grade 1 Mathematics practice
12 questions
Grade 1 Number skills worksheet
12 questions
Grade 1 Arithmetic worksheet
12 questions
Grade 1 Measurement & time worksheet
12 questions
Grade 1 Statistics & probability worksheet
12 questions
Grade 1 Patterns worksheet
12 questions