Grade 5 · Life skills
Grade 5 Life skills practice
20 questions on money & planning, measurement & time. The answer key is a separate download.
What is on the worksheet
In a fictional budget, income is 200, transport costs 460 and supplies cost 240 currency units. Find the balance.
You pay 167 currency units for an item costing 64. How much change should you receive?
19 notebooks cost 323 currency units. What is the price of one notebook?
You save 76 currency units each week for 28 weeks. Starting from zero, how much do you save?
18 notebooks cost 180 currency units. What is the price of one notebook?
15 notebooks cost 240 currency units. What is the price of one notebook?
Write 6:30 pm in 24-hour time.
In a fictional budget, income is 660, transport costs 240 and supplies cost 270 currency units. Find the balance.
You save 56 currency units each week for 21 weeks. Starting from zero, how much do you save?
You save 3 currency units each week for 29 weeks. Starting from zero, how much do you save?
In a fictional budget, income is 750, transport costs 50 and supplies cost 230 currency units. Find the balance.
In a fictional budget, income is 740, transport costs 190 and supplies cost 100 currency units. Find the balance.
A recipe uses 805 g of rice for 7 portions. How many grams are needed for 11 identical portions?
You save 10 currency units each week for 17 weeks. Starting from zero, how much do you save?
You save 66 currency units each week for 27 weeks. Starting from zero, how much do you save?
A recipe uses 255 g of rice for 3 portions. How many grams are needed for 5 identical portions?
15 notebooks cost 330 currency units. What is the price of one notebook?
9 notebooks cost 81 currency units. What is the price of one notebook?
You save 67 currency units each week for 33 weeks. Starting from zero, how much do you save?
15 notebooks cost 60 currency units. What is the price of one notebook?
More worksheets like this
Grade 1 Life skills practice
12 questions
Grade 2 Life skills practice
12 questions
Grade 3 Life skills practice
20 questions
Grade 4 Life skills practice
20 questions
Grade 5 Mathematics practice
20 questions
Grade 5 Fractions worksheet
20 questions