StudyBrixFree worksheets, study guides and courses

Grade 6 · Life skills

Grade 6 Life skills practice

20 questions on money & planning, planning. The answer key is a separate download.

What is on the worksheet

  1. A recipe uses 385 g of rice for 7 portions. How many grams are needed for 3 identical portions?

  2. An item costs 1220 currency units before a 40% discount. Find the sale price before any tax.

  3. 14 notebooks cost 196 currency units. What is the price of one notebook?

  4. 10 notebooks cost 270 currency units. What is the price of one notebook?

  5. You save 15 currency units each week for 18 weeks. Starting from zero, how much do you save?

  6. What is a task dependency?

    1. A decorative arrow only
    2. All tasks happen at once
    3. Every task has the same name
    4. A task must wait for specified earlier work
  7. You save 15 currency units each week for 16 weeks. Starting from zero, how much do you save?

  8. You save 71 currency units each week for 19 weeks. Starting from zero, how much do you save?

  9. An item costs 700 currency units before a 40% discount. Find the sale price before any tax.

  10. An item costs 300 currency units before a 25% discount. Find the sale price before any tax.

  11. You pay 47 currency units for an item costing 18. How much change should you receive?

  12. You pay 125 currency units for an item costing 84. How much change should you receive?

  13. You save 45 currency units each week for 30 weeks. Starting from zero, how much do you save?

  14. 2 notebooks cost 44 currency units. What is the price of one notebook?

  15. An item costs 1980 currency units before a 25% discount. Find the sale price before any tax.

  16. A recipe uses 805 g of rice for 7 portions. How many grams are needed for 6 identical portions?

  17. A recipe uses 540 g of rice for 9 portions. How many grams are needed for 6 identical portions?

  18. You save 46 currency units each week for 6 weeks. Starting from zero, how much do you save?

  19. You pay 93 currency units for an item costing 37. How much change should you receive?

  20. A recipe uses 245 g of rice for 7 portions. How many grams are needed for 19 identical portions?

More worksheets like this