StudyBrixFree worksheets, study guides and courses

Grade 7 · Life skills

Grade 7 Life skills practice

20 questions on money & planning. The answer key is a separate download.

What is on the worksheet

  1. A recipe uses 1260 g of rice for 9 portions. How many grams are needed for 15 identical portions?

  2. A recipe uses 400 g of rice for 5 portions. How many grams are needed for 15 identical portions?

  3. A recipe uses 90 g of rice for 9 portions. How many grams are needed for 3 identical portions?

  4. In a fictional budget, income is 390, transport costs 300 and supplies cost 270 currency units. Find the balance.

  5. You pay 165 currency units for an item costing 8. How much change should you receive?

  6. You save 27 currency units each week for 38 weeks. Starting from zero, how much do you save?

  7. 11 notebooks cost 66 currency units. What is the price of one notebook?

  8. In a fictional budget, income is 520, transport costs 330 and supplies cost 140 currency units. Find the balance.

  9. An item costs 1940 currency units before a 30% discount. Find the sale price before any tax.

  10. You save 10 currency units each week for 12 weeks. Starting from zero, how much do you save?

  11. A recipe uses 100 g of rice for 4 portions. How many grams are needed for 4 identical portions?

  12. An item costs 160 currency units before a 40% discount. Find the sale price before any tax.

  13. A recipe uses 1160 g of rice for 8 portions. How many grams are needed for 9 identical portions?

  14. In a fictional budget, income is 690, transport costs 360 and supplies cost 250 currency units. Find the balance.

  15. A recipe uses 500 g of rice for 5 portions. How many grams are needed for 18 identical portions?

  16. You pay 194 currency units for an item costing 93. How much change should you receive?

  17. You save 26 currency units each week for 3 weeks. Starting from zero, how much do you save?

  18. An item costs 1600 currency units before a 50% discount. Find the sale price before any tax.

  19. An item costs 540 currency units before a 15% discount. Find the sale price before any tax.

  20. 4 notebooks cost 48 currency units. What is the price of one notebook?

More worksheets like this