Grade 12 · Business & economics
Grade 12 Business & economics practice
20 questions on microeconomics. The answer key is a separate download.
What is on the worksheet
A model business has fixed cost $6700, price $37 per unit and variable cost $31 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
A model business has fixed cost $4500, price $48 per unit and variable cost $34 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
A model business has fixed cost $6600, price $28 per unit and variable cost $14 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
A model business has fixed cost $4200, price $18 per unit and variable cost $6 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
A model business has fixed cost $6200, price $25 per unit and variable cost $9 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
A model business has fixed cost $5300, price $23 per unit and variable cost $9 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
A model business has fixed cost $1700, price $76 per unit and variable cost $38 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
A model business has fixed cost $100, price $65 per unit and variable cost $45 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
A model business has fixed cost $5600, price $65 per unit and variable cost $44 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
A model business has fixed cost $5900, price $32 per unit and variable cost $5 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
A model business has fixed cost $1500, price $72 per unit and variable cost $39 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
A model business has fixed cost $10000, price $40 per unit and variable cost $12 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
A model business has fixed cost $5100, price $70 per unit and variable cost $41 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
A model business has fixed cost $2800, price $80 per unit and variable cost $11 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
A model business has fixed cost $2200, price $56 per unit and variable cost $49 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
A model business has fixed cost $2200, price $61 per unit and variable cost $27 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
A model business has fixed cost $1400, price $48 per unit and variable cost $23 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
A model business has fixed cost $8600, price $75 per unit and variable cost $19 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
A model business has fixed cost $2100, price $78 per unit and variable cost $36 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
A model business has fixed cost $2700, price $39 per unit and variable cost $16 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.
More worksheets like this
Grade 9 Business & economics practice
20 questions
Grade 10 Business & economics practice
20 questions
Grade 11 Business & economics practice
20 questions
Grade 12 Mathematics practice
20 questions
Grade 12 Introductory calculus worksheet
20 questions
Grade 12 Statistics & probability worksheet
20 questions