StudyBrixFree worksheets, study guides and courses

Grade 10 · Business & economics

Grade 10 Business & economics practice

20 questions on microeconomics. The answer key is a separate download.

What is on the worksheet

  1. A model business has fixed cost $6500, price $58 per unit and variable cost $36 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  2. A model business has fixed cost $7400, price $35 per unit and variable cost $15 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  3. A model business has fixed cost $5100, price $44 per unit and variable cost $12 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  4. A model business has fixed cost $200, price $22 per unit and variable cost $18 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  5. A model business has fixed cost $1400, price $64 per unit and variable cost $5 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  6. A model business has fixed cost $500, price $60 per unit and variable cost $43 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  7. A model business has fixed cost $6000, price $32 per unit and variable cost $15 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  8. A model business has fixed cost $9500, price $30 per unit and variable cost $3 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  9. A model business has fixed cost $4200, price $76 per unit and variable cost $4 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  10. A model business has fixed cost $500, price $27 per unit and variable cost $21 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  11. A model business has fixed cost $2400, price $71 per unit and variable cost $56 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  12. A model business has fixed cost $8100, price $76 per unit and variable cost $4 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  13. A model business has fixed cost $1300, price $54 per unit and variable cost $30 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  14. A model business has fixed cost $600, price $27 per unit and variable cost $1 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  15. A model business has fixed cost $6500, price $57 per unit and variable cost $1 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  16. A model business has fixed cost $7000, price $70 per unit and variable cost $2 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  17. A model business has fixed cost $9800, price $33 per unit and variable cost $29 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  18. A model business has fixed cost $7000, price $60 per unit and variable cost $30 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  19. A model business has fixed cost $6400, price $15 per unit and variable cost $14 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  20. A model business has fixed cost $9600, price $53 per unit and variable cost $15 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

More worksheets like this