StudyBrixFree worksheets, study guides and courses

Grade 9 · Business & economics

Grade 9 Business & economics practice

20 questions on microeconomics. The answer key is a separate download.

What is on the worksheet

  1. A model business has fixed cost $4600, price $64 per unit and variable cost $6 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  2. A model business has fixed cost $3500, price $54 per unit and variable cost $32 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  3. A model business has fixed cost $200, price $22 per unit and variable cost $18 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  4. A model business has fixed cost $300, price $33 per unit and variable cost $20 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  5. A model business has fixed cost $7300, price $55 per unit and variable cost $4 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  6. A model business has fixed cost $7400, price $22 per unit and variable cost $9 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  7. A model business has fixed cost $7400, price $62 per unit and variable cost $45 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  8. A model business has fixed cost $8900, price $74 per unit and variable cost $53 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  9. A model business has fixed cost $5100, price $68 per unit and variable cost $57 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  10. A model business has fixed cost $7000, price $70 per unit and variable cost $2 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  11. A model business has fixed cost $6000, price $38 per unit and variable cost $24 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  12. A model business has fixed cost $9200, price $23 per unit and variable cost $12 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  13. A model business has fixed cost $5400, price $47 per unit and variable cost $5 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  14. A model business has fixed cost $8300, price $54 per unit and variable cost $45 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  15. A model business has fixed cost $8600, price $51 per unit and variable cost $4 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  16. A model business has fixed cost $9200, price $15 per unit and variable cost $7 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  17. A model business has fixed cost $5400, price $63 per unit and variable cost $16 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  18. A model business has fixed cost $3500, price $46 per unit and variable cost $15 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  19. A model business has fixed cost $6600, price $47 per unit and variable cost $17 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  20. A model business has fixed cost $4200, price $18 per unit and variable cost $6 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

More worksheets like this