StudyBrixFree worksheets, study guides and courses

Grade 11 · Business & economics

Grade 11 Business & economics practice

20 questions on microeconomics. The answer key is a separate download.

What is on the worksheet

  1. A model business has fixed cost $8400, price $17 per unit and variable cost $10 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  2. A model business has fixed cost $8600, price $20 per unit and variable cost $1 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  3. A model business has fixed cost $1500, price $36 per unit and variable cost $10 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  4. A model business has fixed cost $2400, price $71 per unit and variable cost $56 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  5. A model business has fixed cost $5500, price $66 per unit and variable cost $44 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  6. A model business has fixed cost $1600, price $74 per unit and variable cost $58 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  7. A model business has fixed cost $5100, price $44 per unit and variable cost $12 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  8. A model business has fixed cost $5300, price $60 per unit and variable cost $5 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  9. A model business has fixed cost $3900, price $48 per unit and variable cost $30 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  10. A model business has fixed cost $4600, price $46 per unit and variable cost $13 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  11. A model business has fixed cost $5800, price $41 per unit and variable cost $33 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  12. A model business has fixed cost $6500, price $18 per unit and variable cost $11 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  13. A model business has fixed cost $200, price $22 per unit and variable cost $18 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  14. A model business has fixed cost $8600, price $32 per unit and variable cost $11 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  15. A model business has fixed cost $1600, price $48 per unit and variable cost $25 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  16. A model business has fixed cost $6200, price $63 per unit and variable cost $31 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  17. A model business has fixed cost $6800, price $31 per unit and variable cost $10 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  18. A model business has fixed cost $8100, price $21 per unit and variable cost $6 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  19. A model business has fixed cost $3200, price $78 per unit and variable cost $10 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

  20. A model business has fixed cost $9000, price $80 per unit and variable cost $23 per unit. Find the minimum whole units needed to break even. Round the final result to 4 decimal places if needed.

More worksheets like this