StudyBrixFree worksheets, study guides and courses

Life skills · Grades 5–8

Compare unit prices

Compare prices for equal amounts and in the same currency.

Make a worksheet

The key idea

Compare prices for equal amounts and in the same currency.

unit price = total cost ÷ quantity

Worked examples

11 notebooks cost 154 currency units. What is the price of one notebook?

154 ÷ 11 = 14

14

8 notebooks cost 112 currency units. What is the price of one notebook?

112 ÷ 8 = 14

14

Try it yourself

  1. 5 notebooks cost 65 currency units. What is the price of one notebook?

  2. 7 notebooks cost 154 currency units. What is the price of one notebook?

Check your understanding

Answers and marking notes
  1. 13

    65 ÷ 5 = 13

  2. 22

    154 ÷ 7 = 22

Learning preview · teacher review required. Grade bands are approximate, not official curriculum alignment.